- Tiedotteet
- Asuminen
- Kansantalous
Käännettä asuntojen hinnoissa ei nähty vielä helmikuussakaan, arvioi Pellervon taloustutkimuksen vanhempi ekonomisti Veera Holappa aamun tilastoja. Asuntomarkkinoiden elpymistä hillitsevät muun muassa korkealla pysyvä työttömyys ja kuluttajien epävarmuus taloudestaan.
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat koko maassa 1,4 % helmikuussa 2025 verrattuna vuotta aiempaan. Edelliseen kuukauteen verrattuna hinnat laskivat 0,5 %.
”Hinnoissa ei vieläkään näy nousukäännettä. Se odottaa kuluttajien uskon palautumista, mitä ei vielä ole tapahtunut”, sanoo Holappa.
Kuluttajien luottamusindikaattorin mukaan kuluttajien luottamus talouteen on edelleen heikkoa. Asunnonostoaikomukset eivät ole alkuvuoden aikana juuri kasvaneet ja työttömyysepävarmuus on erittäin suurta.
Asuntojen kysyntä on kuitenkin elpymässä. Kiinteistönvälittäjien kautta tehtiin helmikuussa 34 % enemmän vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen kauppoja kuin vuotta aikaisemmin. Kauppamäärät kasvoivat myös tammikuuhun nähden.
”Tämä ei kuitenkaan vielä riitä vetämään hintoja nousuun, sillä on huomattava, että asuntotarjontaakin on markkinoilla paljon.”
Lisätietoja
