Koronatilanteen nopea heikkeneminen Euroopassa on näyttänyt, että taudin ensimmäisestä aallosta ei opittu tarpeeksi. Talouden näkymät ovatkin heikenneet noin kuukauden takaiseen verrattuna, arvioi ennustepäällikkö Janne Huovari.
Pellervon taloustutkimus on sekä yhdistys että soveltavaa tutkimusta tekevä laitos. Toimitusjohtaja Iiro Jussila pohtii blogissaan, mikä on esimerkiksi jäsenyhteisön tai tutkimuksen rahoittajan rooli.
Suomalaisen paperin vienti on laskenut tänä vuonna noin neljänneksen viime vuodesta. Lasku ei ole väliaikainen vaan pysyvä. Tänä vuonna loppui hienopaperin valmistus Oulussa ja loppuvuodesta sulkeutuu Kaipolan tehtaan myötä kolme paperikonetta Jämsässä. Miten tämä vaikuttaa puumarkkinoihin, pohtii metsäekonomisti Marjo Maidell.
Tiivistimme tämän syksyn kansantalouden, maa- ja elintarviketalouden sekä metsäalan näkymät yhteen sivuun. Ota talteen tästä!
Ekonomisti Peetu Keskinen pohtii kolumnissaan, mitkä ovat koronan takia kasvavan Suomen velan seuraukset, ja miksi suomalaisten suhtautuminen velkaan kuulostaa enemmän saksalta kuin latinalta.