Pellervon taloustutkimus tarkastelee parhaillaan useissa tutkimushankkeissa ilmastonmuutoksen vaikutuksia ja niihin vastaamista. Perjantaina valtioneuvoston selvitys- ja tutkimustoiminnan sarjassa julkaistiin PTT:n, Merit Economicsin ja Ålands statistik- och utredningsbyrå ÅSUBin selvitys erilaisten ilmastopoliittisten toimien vaikutuksista kotitalouksien tulonjakoon.
Moni meistä seuraa somessa erilaisia influenssereita eli vaikuttajia. He voivat olla vaikka kiipeilyn tai ruuanlaiton harrastajia, jotka esittelevät elämäntapaansa ja arkeaan Instagramissa tai pitävät aiheeseen liittyvää blogia. Eikä somevaikuttaja olisi ”vaikuttaja”, ellei hänen valinnoillaan olisi myös vaikutusta seuraajien kulutusvalintoihin.
Pellervon taloustutkimus PTT on mukana merkittävänä kumppanina tutkimushankkeessa, jolle Suomen akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto on myöntänyt yli neljän miljoonan euron rahoituksen. Hankkeessa tutkitaan, miten liikenteen ilmastopäästöjä voisi vähentää ja metsien hiilinieluja kasvattaa.
Menestyksen määritelmä on erilainen eri ihmisille. Myös maatilojen menestystä määrittävät tekijät poikkeavat tilojen välillä.
PTT:n uudessa policy briefissä pohditaan tuoreen tutkimuskirjallisuuden pohjalta, miten EU:n korona-avustusrahoja tulisi Suomessa kohdentaa etenkin aluetalouden ja vihreän siirtymän näkökulmasta
Koronatilanteen nopea heikkeneminen Euroopassa on näyttänyt, että taudin ensimmäisestä aallosta ei opittu tarpeeksi. Talouden näkymät ovatkin heikenneet noin kuukauden takaiseen verrattuna, arvioi ennustepäällikkö Janne Huovari.
Pellervon taloustutkimus on sekä yhdistys että soveltavaa tutkimusta tekevä laitos. Toimitusjohtaja Iiro Jussila pohtii blogissaan, mikä on esimerkiksi jäsenyhteisön tai tutkimuksen rahoittajan rooli.
Suomalaisen paperin vienti on laskenut tänä vuonna noin neljänneksen viime vuodesta. Lasku ei ole väliaikainen vaan pysyvä. Tänä vuonna loppui hienopaperin valmistus Oulussa ja loppuvuodesta sulkeutuu Kaipolan tehtaan myötä kolme paperikonetta Jämsässä. Miten tämä vaikuttaa puumarkkinoihin, pohtii metsäekonomisti Marjo Maidell.
Tiivistimme tämän syksyn kansantalouden, maa- ja elintarviketalouden sekä metsäalan näkymät yhteen sivuun. Ota talteen tästä!